Respublikinėje Šiaulių ligoninėje – žymių dailininkų paveikslai

Šiauliečio Sauliaus Kruopio paveikslai papuošė Respublikinės Šiaulių ligoninės administracijos koridoriaus sienas. (Sauliaus Paukščio nuotr.)

Respublikinės Šiaulių ligoninėje žinomi šalies dailininkai šiaulietis Saulius Kruopis ir vilnietė Giedrė Riškutė surengė savo paveikslų ekspozicijas. Spalvingais tapybos paveikslais papuoštos Chirurgijos skyriaus ir Administracijos koridoriaus sienos. Taip pat profesionalių dailininkų tapytais paveikslais papuoštos Ortopedijos traumatologijos centro, Neurochirurgijos skyriaus, Ambulatorinės ir dienos chirurgijos skyriaus bei Širdies ir kraujagyslių centro skyrių patalpos. Džiaugiasi šia permaina ir darbuotojai, ir pacientai bei jų lankytojai: džiugina akį spalvos, skaidrinančios nuotaiką, skleidžiančios ramybę, gerinančios savijautą. Tai tarsi savotiška spalvų terapija, kurios labai reikia, kai kūną vargina liga.

Saulius Kruopis gimė 1960 metais Šiaulių mieste. Kauno Šv. Žuko kolegijoje jis įgijo meninės fotografijos specialisto profesiją , o tapytojo specialybę – Nacionalinėje dailės akademijoje Vilniuje. Turėjo privačias paskaitas iš labiausiai patyrusių to meto dailininkų. Nuo 1995 metų yra kasmetinių tarptautinių tapybos plenerų Nidoje organizatorius ir idėjų peržiūrėtojas. Nuo 1999 metų – Menininkų asociacijos „TILTAS“, tęsiančios ekspresionistų judėjimą, vadinamą „Die Brücke“ tradicija, įkūrėjas ir pirmininkas.
Saulius Kruopis yra sukūręs Šiaulių miesto (1915 m.) senamiesčio maketą, kuris eksponuojamas Šiaulių Aušros muziejuje. Taip pat yra jo sukurtas Karaliaučiaus pilies ir senamiesčio maketas. S. Kruopis aktyviai leidžia įvairius meno ir istorijos albumus, katalogus yra daugelio straipsnių Lietuvos ir tarptautinėje spaudoje autorius.

Saulius Kruopis surengė 30 tarptautinių tapybos plenerų „Nidos ekspresija“ Kuršių Nerijoje. Surinko solidžią 1200 tapybos, grafikos ir mažosios plastikos kolekciją. S. Kruopis dalyvavo per 70 plenerų įvairiose šalyse, daugiau nei 90 personalinių ir 570 grupinių parodų.
Jo paveikslai puošia interjerus Lietuvoje ir užsienyje, saugomi įvairiose privačiose ir valstybinėse kolekcijose. Saulius Kruopis – vienas produktyviausių Lietuvos menininkų. Jo tapyboje tarp vyraujančių abstrakčių kompozicijų dominuoja ir pajūrio peizažai, portretai, aktai, buitiniai bei religiniai siužetai, įvairios figūrinės kompozicijos.
Menininko potėpis išsiskiria savo faktūra, spontaniškumu, nevaržomu ekspresyvumu bei emocija. Dailininko tapybos darbams būdinga daugiasluoksniškumas, kontrastinga, intensyvi spalvų paletė

Giedrė Riškùtė gimė 1952 metais Vilniuje. Ji yra lietuvių scenografė, tapytoja. 1978 metais baigė Lietuvos dailės institutą. 1978–1991 metais dirbo Kauno muzikiniame teatre, 1990–2003 – galerijoje P&S Vokietijoje. Nuo 1999 metų dėsto Vilniaus pedagoginiame universitete (2011–2018) Lietuvos edukologijos universitetas, nuo 2018 metų – Vytauto Didžiojo universiteto Švietimo akademija, nuo 2008 Meno edukologijos instituto Dailės katedros vedėja, profesorė.


Menininkė sukūrė daugiau kaip 40 scenovaizdžių ir kostiumų spektakliams įvairiuose teatruose. Kūrybai įtakos turėjo 20 a. pradžios modernistai : C. Monet, M. Utrillo, P. Bonnard’as, V. Kandinskis, V. Vizgirdos tapyba. Nutapė neryškaus kolorito abstrakčių kompozicijų. Nuo 1977 metų dalyvauja parodose, tarptautiniuose simpoziumuose Lietuvoje ir užsienyje (Prancūzijoje, Ukrainoje), surengė daugiau kaip 20 individualių parodų Vilniuje, Klaipėdoje, Kaune, Šiauliuose, Panevėžyje, Palangoje.
G. Riškutės kūrinių turi Lietuvos nacionalinis dailės muziejus, Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus.

Respublikinės Šiaulių ligoninės inf.