Projektas – „Inovacijos vaikų chirurginiame skyriuje socialinės atskirties mažinimui ir greitesniam sveikimui“

Šiaulių Rotary klubas Respublikinėje Šiaulių ligoninėje Moters ir vaiko klinikos Vaikų chirurgijos, ortopedijos ir traumatologijos centre vykdo projektą „Inovacijos vaikų chirurginiame skyriuje socialinės atskirties mažinimui ir greitesniam sveikimui“.

Daugumai vaikų ligoninė ir gydytojai asocijuojasi su skausmingomis procedūromis, baime ir ašaromis. Pasaulyje vis daugiau kalbama apie naujausių technologijų naudojimą ligoninėse.

Vaikų klinikose, ypač priėmimo-skubios pagalbos, chirurgijos, traumatologijos skyriuose kasdien atliekamos dešimtys įvairiausių invazinių procedūrų vietinėje nejautroje arba be nejautros: kateterių įvedimas į periferines kraujagysles, pirminis chirurginis žaizdų sutvarkymas, pūlinių atvėrimas, perrišimai, siūlų ar medicininių svetimkūnių pašalinimas ir kt.. Be vietinės nejautros, kuri taikoma injekcijomis, tepalais, aplikacijomis ar tiesiog šalčiu gana efektyvi vaikų streso ir skausmo sumažinimo priemonė yra dėmesio nukreipimas. Dažniausiai tai būna tiesiog pokalbis su artimuoju arba gydytoju siekiant vaiko dėmesį sutelkti į pasakojimą, o ne atliekamą procedūrą.

Pasaulyje atsiranda vis daugiau tyrimų ir analizių, kurios teigia, kad virtualios realybės (VR) priemonės yra geras dėmesio nukreipimo metodas įvairių procedūrų metu ligoninėje. Tai gali būti taikoma vaikams nuo 4 metų ir naudojama prieš, po ir procedūros ar operacijos metu. Itin efektyvu vaikams, turintiems įvairių baimių, pavyzdžiui kraujo ar adatų.

Įrodyta, kad VR pacientams mažina pyktį, skausmą, įsitempimą, o mažieji pacientai tampa ramesni ir laimingesni.

 Taip pat pacientai ir artimieji būdami ligoninėje planšetes galėtų panaudoti:

  • Laisvalaikiui,
  • Lavinantiems žaidimams,
  • Meditacijai, stresui mažinti ar pasakoms prieš miegą,
  • Mokytis nuotoliniu būdu,
  • Bendrauti su draugais ir artimaisiais,
  • Registruotis pas gydytojus,
  • Pateikti vaizdus, schemas ar informacinius lapelius prieš operacijas;

Tokiu būdu būtų pasiektas ir socialinės atskirties mažinimo tikslas, eliminuojant nuoskaudą, kylančią matant palatos kaimyną, besinaudojantį asmeniniais įrenginiais.

Lietuvoje šis projektas – inovacija, nes analogiška iniciatyva nebuvo įgyvendinta nei viename vaikų chirurgijos skyriuje. Taigi Šiauliai tampa puikiu pavyzdžiu, kaip socialine Rotary klubo iniciatyva galima sutelkti finansavimą inovatyviems metodams ligoninėje taikyti, tobulinti sąlygas ir sukurti maksimaliai komfortišką aplinką mažiesiems pacientams bei jų artimiesiems. Kilnia misija siekiama ir mažinti socialinę atskirtį, gerinant emocinę ir psichologinę ateinančios kartos sveikatą.

Projekto sumanytojai ir vykdytojai – Šiaulių Rotary klubas.

Projekto partneriai: Naujosios Akmenės Rotary klubas, Šiaulių Rotary klubas HARMONIJA, Asociacija “Vykinto Rotary Klubas”, Mažeikių Rotary klubas, Mažeikių Rotary klubas LIBERTA, Trakų Rotary klubas, Šiaulių Rotary klubas SAULĖ.