EuroHeart projektas startuoja Respublikinėje Šiaulių ligoninėje

Respublikinėje Šiaulių ligoninėje (RŠL) pradėtas įgyvendinti miokardo infarkto (MI) klasterio skaitmenizavimo projektas – EuroHeart. Šio projekto tikslas – optimizuoti MI pacientų gydymo kelią, standartizuoti duomenų valdymą ir gerinti paslaugų kokybę. Projektą RŠL vykdo kartu su Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikomis ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikomis, o už IT sprendimų įgyvendinimą atsakinga sveikatos technologijų srityje dirbanti UAB „Varutis“.

Skaitmeninis sprendimas – daugiau laiko pacientui

Projekto metu RŠL bus sukurtas naujas skaitmeninis procesas, kurio pagrindą sudarys inovatyvus openCare sprendimas, veikiantis Better platformos pagrindu. Naudojant tarptautinį openEHR standartą, surinkti MI pacientų duomenys bus saugiai tvarkomi ir perduodami į Valstybės duomenų valdymo informacinę sistemą. Tai užtikrins efektyvesnį duomenų valdymą ir sumažins gydytojų administracinį krūvį, suteikdami jiems daugiau laiko pacientams ir jų gydymui.

„Siekiame ne tik skaitmenizuoti MI pacientų gydymo kelią, bet ir sumažinti laiką nuo diagnozės iki gydymo. Laikas yra svarbiausias veiksnys, galintis nulemti pacientų sveikatos būklės pokyčius,“ – pabrėžia RŠL Informacinių technologijų skyriaus vedėjas Tomas Čepaitis.

Atviros technologijos – pažangos pagrindas

Projekte naudojamas openEHR – tai tarptautinis atvirojo standarto sprendimas, skirtas sveikatos duomenų valdymui. Standartizuotas duomenų rinkimas pagal Europos kardiologų draugijos sukurtos bendradarbiavimo platformos renkamų duomenų EuroHeart standartą suteiks galimybę Lietuvos asmens sveikatos priežiūros įstaigoms (ASPĮ) integruotis į Europos klinikinės kokybės ir pragmatinių tyrimų tinklus. Tokia integracija padės keistis žiniomis su užsienio ekspertais, perimti pažangiausią patirtį bei paspartinti mokslo pažangą širdies ir kraujagyslių ligų gydymo srityje.

Be to, surinkti duomenys galės būti panaudoti antriniams tikslams – moksliniams tyrimams, naujų diagnostikos ir gydymo technologijų kūrimui bei sveikatos politikos sprendimų tobulinimui.

„Šis standartas padeda užtikrinti duomenų perkeliamumą ir jų ilgaamžiškumą. Be to, tai atveria kelią kitiems gydymo įstaigų specialistams, Lietuvos kardiologų draugijos nariams ir Sveikatos apsaugos ministerijos atstovams naudotis surinkta informacija,“ – teigia UAB „Varutis“ direktorius Evaldas Dobravolskis.

Partnerių palaikymas ir ambicingi tikslai

Projektas, kuriame dalyvauja trys pagrindinės MI gydymo klasterinės įstaigos, pritraukė daug dėmesio ir teigiamų vertinimų. Miokardo infarkto (MI) klasterio skaitmenizavimo projekto iniciatoriai Lietuvos kardiologų draugija ir Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesorė, Santaros klinikos kardiologė Jelena Čelutkienė.

Sveikatos apsaugos viceministras Olegas Niakšu sveikindamas projekto dalyvius pabrėžė: „Ši iniciatyva – tai atsakomybės ir pažangos simbolis, rodantis, kad Lietuvos sveikatos sistema renkasi modernų ir atvirą kelią skaitmenizacijoje.“

RŠL direktorius Mindaugas Pauliukas pridūrė: „Džiaugiamės galėdami būti šio reikšmingo projekto dalimi. Tai ne tik pagerins MI gydymo kokybę, bet ir prisidės prie visos šalies sveikatos priežiūros skaitmeninės transformacijos.“

EuroHeart – daugiau nei projektas

Tai pirmas Lietuvoje projektas, sujungiantis skirtingas gydymo įstaigas ir sukuriantis pagrindą MI gydymo standartizavimui pagal tarptautinius standartus. EuroHeart komanda neabejoja, kad šis projektas taps sėkmingu pavyzdžiu kitiems sveikatos apsaugos inovacijų projektams šalyje.

RŠL gydytojai ir darbuotojai taip pat aktyviai prisideda prie šios iniciatyvos. Kardiologas Tautvydas Platūkis dalijosi savo įžvalgomis: „Skaitmeniniai sprendimai leidžia efektyviau valdyti informaciją ir sutelkti dėmesį į tai, kas svarbiausia – paciento gydymą.“

EuroHeart projekto pradžia Šiauliuose – svarbus žingsnis skaitmeninės sveikatos apsaugos link, atveriantis duris į modernesnę ir pacientui palankesnę sveikatos priežiūrą visoje Lietuvoje.