Infekcijų kontrolės skyrius

Infekcijų kontrolės skyrius

Aušra Macijauskienė

Istorija

Veikla

Tikslas:

Pagrindiniai uždaviniai:

2. Dezinfekcijos ir sterilizacijos poskyris

Tikslai:

Pagrindiniai uždaviniai:

Informacija pacientams ir lankytojams:

1. Hospitalinės infekcijos – tai bakterinės, virusinės, parazitinės, grybelinės kilmės susirgimai, susiję su ligonio hospitalizavimu, tyrimais, gydymu asmens sveikatos priežiūros įstaigoje, taip pat su darbu joje. Svarbu ir tai, kad didėja hospitalines infekcijas sukeliančių bakterijų atsparumas daugeliui gydymui naudojamų antimikrobinių vaistų.
2. Europos ligų ir kontrolės duomenimis: hospitaline infekcija suserga vidutiniškai 1 iš 20 ligoninėje gydomų asmenų. Dažniausios hospitalinės infekcijos: plaučių uždegimas ir kitos kvėpavimo takų infekcijos, operacinių žaizdų, šlapimo takų bei kraujo infekcijos.
3. Didžiausią riziką įgyti infekciją turi pacientai, kurie gydomi reanimacijos – intensyviosios terapijos bei chirurgijos skyriuose.
4. Rizikos veiksniai, kurie turi įtakos hospitalinės infekcijos įgijimui gali būti:
4.1. susiję su paciento būkle: senyvas amžius, nusilpusi imuninė sistema, gretutinės ligos (cukrinis diabetas, lėtinės inkstų ir plaučių ligos, nutukimas, rūkymas ir kt.);
4.2. susiję su gydymu: operacija, invazinės priemonės ir procedūros (šlapimo takų, kraujagyslių kateteriai, dirbtinė plaučių ventiliacija);
4.3. dažnas antibiotikų vartojimas;
4.4. ilga gydymosi ligoninėje trukmė;
4.5. jei prieš planinę operaciją esate peršalęs ar karščiuojate, tai gali turėti įtakos apatinių kvėpavimo takų infekcijų atsiradimui po operacijos;
4.6. rizikos veiksnių turintiems pacientams infekciją gali sukelti ir tie mikroorganizmai, kurie sveikam žmogui yra nepavojingi;
4.7. mikroorganizmus gali perduoti ir lankytojai, kurie nesilaiko rankų higienos reikalavimų, skyriaus vidaus taisyklių, ateina lankyti sergantys, sloguojantys.
5. Hospitalines infekcijas gali sukelti bet kokie mikroorganizmai: bakterijos, virusai, grybeliai, patekę į žmogaus organizmą įvairiais būdais:
5.1. Kiekvieno žmogaus žarnyne, burnoje, ant odos yra įvairių mikrobų – tai normali flora. Nusilpus imunitetui, vartojant antibiotikus, operacijos ar kitos invazinės procedūros metu patekę į žaizdą, kraują ar kitur, šie mikroorganizmai gali sukelti infekciją.
5.2. Apie 80 proc. tokių infekcijų sukelia paties paciento mikrobai, tačiau kartais mikroorganizmai gali patekti nuo kito paciento, personalo, lankytojų ir gali būti perduodami per nešvarias rankas, užterštus instrumentus, čiaudint, kosint ar kt.
5.3. Kai kurie mikrobai dauginasi ir gerai išgyvena aplinkoje: vandenyje, muile, maisto produktuose. Dalis jų patekę į žmogaus organizmą: suvalgius mikrobais užteršto maisto ar atsigėrus tokio vandens, per odoje esančias žaizdas, taip pat liečiantis prie mikrobais užterštų paviršių gali sukelti infekcijas.
6. Kad išvengtume šių infekcijų ligoninėje:
6.1. nuolat palaikoma tvarka, švara;
6.2. dezinfekuojama medicinos įranga, prietaisai bei paviršiai;
6.3. stebima, jog paciento maistas būtų teisingai transportuojamas, išdalinamas;
6.4. iš namų atneštas maistas laikomas saugiai šaldytuve ir kt.
7. Ramybės laikas įstaigos skyriuose nuo 15.00 val. iki 17.00 val. ir nuo 22.00 val. iki 6.00 val.
8. Paciento lankymo tvarka:
8.1. Pacientai lankomi kasdien dienos metu (išskyrus ramybės laiką).
8.2. Intensyvios terapijos skyriuje bei intesyvios terapijos palatose pacientų lankymas ribojamas.
8.3. Palatose, kuriose guli 2-u ir daugiau pacientų, vienu metu palatoje pas pacientą gali būti ne daugiau kaip du lankytojai, o lankymas neturėtų užtrukti ilgiau kaip 30 min.
8.4. Gydytojų vizitacijos ir procedūrų atlikimo metu lankytojai turi išeiti iš palatos.
8.5. Pacientus lankyti su mažamečiais vaikais nerekomenduojama, ypač akušerijos, naujagimių, chirurgijos skyriuose.
8.6. Jei dėl objektyvių priežasčių įstaigos administracija apriboja ar draudžia pacientų lankymą (epidemijos metu ar kt.), lankytojai maistą ir daiktus pacientams gali perduoti per skyriaus slaugos personalą.
8.7. Išimtinais atvejais pacientą lankyti gali būti leidžiama ir kitu laiku. Tokį leidimą, įvertinęs paciento sveikatos būklę, amžių ir kt. aplinkybes, išduoda gydantis ar budintis gydytojas, skyriaus vedėjas ar padalinio vadovas.
8.8. Gripo ir ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų sezono metu bei jautrių infekcijoms pacientų (gimdyvių, naujagimių, intensyvios terapijos pacientų) lankymas nerekomenduojamas;
8.9. Gripo epidemijos metu skyriuose pacientų lankymas ribojamas arba visai draudžiamas, pas vieną pacientą įleidžiamas tik vienas lankytojas.
8.10. Lankytojams iki 18 m. ir su ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų simptomais draudžiama eiti į skyrius.
8.11. Draudžiama pacientus lankyti tuose skyriuose/palatose, kuriuose karščiuojančių pacientų yra > 20 procentų.
8.12. Jei Jūsų draugai ar artimieji yra peršalę ar serga kitomis infekcinėmis ligomis, paprašykite,kad jie Jūsų nelankytų.
9. Gydymo įstaigoje:
9.1. Visada plaukite rankas prisilietę prie nešvarių daiktų, pasinaudoję tualetu.
9.2. Jei yra įvestas kateteris (šlapimo, kraujo ar kt. invazinė priemonė, nepamirškite, kad oda aplink ją turi būti švari, sausa, neparaudusi, neskausminga. Laikykitės slaugytojo rekomendacijų.
10. Hospitalinių infekcijų visiškai išvengti neįmanoma, nes gydymo įstaigoje visada yra sergančių asmenų, mikroorganizmai lengvai plinta per rankas, orą ir užterštus pavirši

Skyriaus galerija

Kandidato forma





    Palikite atsiliepimą