D.U.K
(Dažniausiai užduodami klausimai)
Kiekvienas asmuo savo PSD statusą gali paprastai pasitikrinti pasirinkęs Šiaulių TLK interneto svetainės www.siauliutlk.lt skilties „Pasitikrinkite“ nuorodą „Ar esate draustas (-a) privalomuoju sveikatos draudimu?“.
Detalūs asmens PSD duomenys, kaip ir informacija apie asmeniui suteiktas sveikatos priežiūros paslaugas, kurių išlaidos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis, asmenims pateikiama teisės aktų nustatyta tvarka patvirtinus jų asmens tapatybę, t. y.:
- Naudojantis el. parašo sertifikatu, skirtu identifikuotis, arba per el. bankininkystės sistemas asmeniui prisijungus prie „Elektroninių valdžios vartų“ (www.epaslaugos.lt) portalo;
- Atvykus į teritorinės ligonių kasos Gyventojų aptarnavimo skyrių ir pateikus asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą arba atsiuntus pasirašytą prašymą su asmens tapatybės dokumento kopija, patvirtinta notaro ar kita teisės aktų nustatyta tvarka. Šiaulių TLK adresas: Vilniaus g. 273, 15-16 kab.
Bendraisiais klausimais, susijusiais su PSD, gyventojams informacija teikiama Vilniaus TLK gyventojų informavimo telefonu (8 41) 526 535 ir el. paštu sitlk@vlk.lt arba visų ligonių kasų bendruoju telefonu (8 5) 232 2222 (skambinant iš užsienio + 370 5 232 2222) ir el. paštu info@vlk.lt.
Atvykus gydytojo specialisto konsultacijai, būtina turėti:
- asmens tapatybės dokumentą – pasą, asmens tapatybės kortelę, leidimą laikinai (nuolat) gyventi Lietuvoje, vairuotojo pažymėjimą;
- gydytojo siuntimą, forma – F027/a (jei pageidaujate nemokamos konsultacijos);
- ankstesnių tyrimų duomenis (pagal galimybes): tyrimus iš šeimos gydytojo, išrašus iš ligos istorijų kitose gydymo įstaigose arba rentgeno nuotraukas – tai suteiks daugiau informacijos gydytojams ir bus galima palyginti ankstesnių tyrimų rezultatus.
Siuntimas – viena esminių sąlygų privalomuoju sveikatos draudimu apdraustam pacientui gauti nemokamą gydytojo specialisto konsultaciją. Siuntimą tokiai konsultacijai išduoda gydytojas ne pagal paciento pageidavimą, o pagal poreikį, atsižvelgdamas į paciento sveikatos būklę. Be siuntimo teikiama būtinoji (skubi) medicinos pagalba. Siuntimo nereikia kreipiantis į gydytoją dermatovenerologą, taip pat tuo atveju, jei į tą patį specialistą dėl tos pačios priežasties pacientas kreipiasi pakartotinai arba jis serga lėtine liga, dėl kurios jam taikoma ilgalaikė stebėsena.
Siuntimą gali išduoti ir šeimos gydytojas, ir gydytojas specialistas. Skirtingos kvalifikacijos gydytojai siuntimus gali išduoti skirtingais atvejais. Pavyzdžiui, šeimos gydytojas gali išduoti siuntimą pas gydytoją specialistą, jeigu reikia jo pagalbos vertinant paciento ligą ir skiriant tolesnį gydymą. Gydytojas specialistas siuntimą gali išduoti tuo atveju, kai nori gauti tos pačios profesinės kvalifikacijos gydytojo ar kitos profesinės kvalifikacijos gydytojo specialisto nuomonę, pavyzdžiui, pacientą konsultavęs kardiologas nusprendžia, kad reikalinga kraujagyslių chirurgo ar endokrinologo konsultacija ir pan. Be to, siuntimą brangiesiems tyrimams ar procedūroms turi teisę išduoti tik gydytojai specialistai, teikiantys antrinio arba tretinio lygio sveikatos priežiūros paslaugas.
Gydytojo siuntimas neprivalomas kreipiantis dėl būtinosios medicinos pagalbos, kai reikalinga skubi pagalba. Būtinoji pagalba LR piliečiams, nuolat gyvenantiems Lietuvoje, yra nemokama.
Siuntimo nereikia, jei į tą patį specialistą dėl tos pačios priežasties kreipiamasi pakartotinai (t. y., gydytojas nurodė atvykti pakartotinai, nes dar tęsia paciento tyrimą ar gydymą) arba pacientas serga lėtine liga, dėl kurios jam reikalinga ilgalaikė stebėsena.
Šeimos gydytojo išrašas gydytojo specialisto konsultacijai galioja iki 180 dienų. Siuntimo galiojimo laikas skaičiuojamas nuo jo išrašymo iki paciento užregistravimo gydytojo specialisto priėmimui arba įregistravimo į eilę gydytojo specialisto paslaugoms gauti.
SVARBU! Siuntimui fizinės medicinos ir reabilitacijos paslaugoms paliktas 60 dienų terminas.
Svetainės lankytojų klausimai
Bučiavausi (prancūziškai) su vyru daug kartų. Po to jis prisipažino esantis hepatito b nešiotojas. Jokių lytinių santykių neturėjome. Kokia tikimybė, kad aš užsikrėčiau? Po kiek laiko nuo paskutinio bučinio tikslingiausia atlikti kraujo tyrimą? Asta
Į klausimą atsako infektologas Aidas KAUŠAS:
– Virusinis hepatitas B plinta per kraują, tačiau dažnai žmonės, žinodami kad šeimos narys serga šia liga, baiminasi net ranka prisiliesti, naudotis vienu puodeliu. Nereikia bijoti su tokiu žmogumi gyventi po vienu stogu. Netgi bučiuojantis užsikrėsti yra tik teorinė galimybė. Seilėse randama tų virusų, tačiau jų yra per maži kiekiai, kad būtų galima užsikrėsti. Tačiau pasitikrinti reikia. Patariama tai padaryti per 6 mėnesius nuo kontakto su sergančiuoju. Virusinis hepatitas B – tai hepatito B viruso sukeltas kepenų uždegimas. Virusinis hepatitas B – užkrečiamoji liga. Šios ligos sukėlėjas – hepatito B virusas pažeidžia kepenis, sukeldamas uždegimą, kuris gali progresuoti į kepenų cirozę ir pirminį kepenų vėžį.Daugiau kaip trečdalis pasaulio gyventojų turi VHB infekcijos serologinių žymenų (t.y. turėjo sąlytį su virusu, bet pasveiko), o 350 milijonų yra lėtiniai VHB infekcijos nešiotojai. Lietuva priklauso vidutinio endemiškumo zonai – 80 tūkst. žmonių yra lėtiniai VHB infekcijos nešiotojai. Europoje kasmet VHB užsikrečia apie 1 milijonas žmonių. Užsikrėtus VHB, didžiausia viruso koncentracija nustatoma kraujyje, mažesnė kituose organizmo skysčiuose – spermoje, makšties išskyrose, žaizdos eksudate, seilėse, išmatose, tiesiosios žarnos gleivinėje ir kt. Imlumas virusiniam hepatitui B yra visuotinas, o tai reiškia, kad visi nepasiskiepiję nuo VHB asmenys, gali užsikrėsti šiuo virusu. Hepatito B virusas nustatomas beveik visuose užsikrėtusio žmogaus organizmo skysčiuose. Ypač pavojingas užsikrėtusio žmogaus kraujas ar kiti skysčiai su kraujo priemaiša, sperma, makšties išskyros. VHB kur kas lengviau užsikrėsti nei žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV), nes jo infekcinės savybės šimtą kartų didesnės nei ŽIV. Plinta virusinis hepatitas B per visų rūšių (vaginalinius, oralinius, analinius) lytinius santykius. Taip pat per kraują: perpilant kraują ar jo produktus; per užkrėstas adatas, leidžiantis narkotikus į veną, atliekant tatuiruotes, veriant auskarus; naudojantis užsikrėtusio asmens dantų šepetėliu, skutimosi mašinėle, manikiūriniais reikmenimis. Persiduoda ir iš motinos vaisiui – užsikrėtusi VHB motina gali perduoti virusą nėštumo ir gimdymo metu.
Mano sūnui 18 metų. Jam ant užpakalio yra neaiškus darinys, kuris karts nuo karto pratrūksta ir iš jo gausiai išbėga kruvinas skystis, gal pūliai. Paprastai sūnus to darinio nejaučia, nes neskauda. Pajaučia tada, kai pratrūksta. Į kokį specialistą reikia kreiptis medicinos pagalbos, ar reikalingas siuntimas? Lina
Į klausimą atsako chirurgas Antanas PAULIUKAS:
– Jūs turite kreiptis į šeimos gydytoją ir gauti siuntimą pas gydytoją proktologą. Tik apžiūrėjęs pacientą gydytojas gali diagnozuoti ligą. Pagal jūsų pateiktą sūnaus būklės apibūdinimą, galima būtų įtarti pilonidinę cistą. Kodėl ši cista susiformuoja tiksliai nežinoma, tačiau manoma, kad į plaukų folikulus gali patekti infekcija, dėl ko ir išsivysto folikulo uždegimas. Darinys ilgainiui progresuoja ir gali atsirasti didesnis pūlinys. Šios cistos gali būti ūminės ir lėtinės. Esant ūminiam atvejui vargina skausmas, gali net temperatūra sukilti. Lėtinė pilonidinė cista paprastai nustatoma atsitiktinai, pasirodžius šlapiavimui iš uodegikaulio srityje atsiradusios vienos ar kelių angelių. Cistos gali būti gydomos konservatyviai: nuo tarpsėdmeninės srities kruopščiai skutant plaukus ir griežtai laikantis higienos. Jei konservatyvus gydymas neveiksmingas, taikomas operacinis gydymas.
Niekada nesilupdavo odelės aplink nagučius. Dabar net kelios savaitės lupasi iki kraujo su visa oda. Ta odelė, kuri prieš kelias savaites buvo nusilupusi, neatauga, toliau per visą pirštą aplink nagą lupasi. Nenaudoju jokių nagų lakų, vitaminų pakankamai gaunu iš maisto, kas galėtų būti? Ką naudoti, kad tai nesitęstų? Agnė
Į klausimą atsako dermatovenerologas Vaclovas VAITKEVIČIUS:
– Rankų, o taip pat ir pirštų odą gali dirginti daug kas: indų plovikliai, skalbikliai, kiti chemikalai, net vanduo. Įtakos gali turėti ir vitaminų A ir E trūkumas. Pirštų pagalvėlių odos pakenkimas gali būti dėl įvairių priežasčių. Tai gali būti ir reakcija į turėtą aukštą virusinės kilmės temperatūrą, gali būti ir dėl apynagių mielegrybių ar streptokokinės infekcijos sukelto uždegimo. Yra ir daugiau grybelinės kilmės ligų, kurios pažeidžia ir pirštų pagalvėlių odą. Nustatyti priežastį ir padėti įveikti ligą gali tik gydytojas. Registruokitės pas šeimos gydytoją arba pas dermatovenerologą konsultacijai.
Mano sūnui nuo gimimo krūtinės srityje yra apgamas. Jis auga kartu su vaiku. Dabar apgamo paviršius pasidarė šiurkštus. Ar būtina turėti šeimos gydytojo siuntimą, kad galėtume atvykti pas odos ligų gydytoją? Margarita
Į klausimą atsako Odos ir veneros ligų centro vadovas, dermatovenerologas Vaclovas VAITKEVIČIUS:
– Odos ligų gydytojo konsultacijai šeimos gydytojo siuntimo nereikia. Konsultacijai galima registruotis iš anksto centro registratūroje (Darželio g. 10) arba skambinti registratūros telefonu (8 41) 524 511.
Mane kankina mėnesinės jau apie pusę metų. Kiekvieną kartą pirmąją mėnesinių dieną mane pykina, pasidaro šalta, kūnas tirpsta – toks jausmas, kad nualpsiu, bet nenualpstu, būna silpna ir labai skauda papilvę. Pirmąją dieną sergu labai mažai, o po to viskas susitvarko. Ką man daryti, kad tai praeitų? Gal yra kokių vaistų, kad taip blogai nesijausčiau? Man yra 18 metų. Erika
Į klausimą atsako Moterų konsultacijų poliklinikos vedėja Romualda VAINEIKIENĖ:
– Dėl skausmingų mėnesinių būtina kreiptis į akušerį-ginekologą, kuris ir skirs Jums reikiamą gydymą. Mėnesinių pradžios skausmą gali sukelti spazminiai gimdos susitraukimai, kurie sutrikdo kraujo ir deguonies tiekimą. Taip sukeliama išemija, didėja nervinių galūnių jautrumas, impulsai sukelia skausmą. Spazminiai gimdos susitraukimai atsiranda sutrikus prostaglandinų sintezei. Tokiu atveju gydytojas skirs vaistų, mažinančių prostaglandinų veikimą. Bet skausmas gali kilti ir iš kitų organų, turinčių tą pačią inervaciją – iš šlapimo takų, žarnyno, stuburo. Todėl be pacientės apžiūros akušeris-ginekologas negali nei konsultuoti, nei skirti gydymo.
Man yra diagnozuota gimdos retroversija. Ar ši patologija nepavojinga, norint nutraukti nėštumą? Kiek dabar kainuoja nėštumo nutraukimas? Roberta
Į klausimą atsako akušerė-ginekologė Emilija BOGUŽIENĖ:
– Esant tam tikrai gimdos padėčiai gimdos retroversijai tikimybė, jog nėštumo nutraukimo metu gali būti pažeista gimda, išlieka. Galima gimdos perforacija, ne iki galo atliktas nėštumo nutraukimas, kraujavimas, infekcija. Tad, esant šiai patologijai, nėščioji rizikuoja savo sveikata. Turint socialinį draudimą ir šeimos gydytojo siuntimą, nėštumo nutraukimas kainuoja 75,36 Eur. Neturint sveikatos draudimo nėštumo nutraukimas kainuoja 220 Eur.
Man ant kairės akies baltymo vis trūksta kraujagyslė. Nespėja išsisklaidyti kraujo dėmelė, vėl išsilieja kita. Taip iš eilės jau trys kartai. Regėjimui kraujosruva netrukdo, tik jaučiu kažkokį stūmimą ar spaudimą akyje. Jau kokie dveji metai jaučiu lengvą galvos svaigimą, cypimą ausyse. Ar tai galėtų turėti kokį ryšį su tomis akies kraujosruvomis. Virgilijus
Į klausimą atsako Akių ligų skyriaus vedėja Danutė MERKELYTĖ:
– Smulkiosios akies kraujagyslės gali trūkti svyruojant arteriniam kraujo spaudimui, sergant cukriniu diabetu (kai nesureguliuotas cukraus kiekis kraujyje), stipriai kosint, vemiant. Jei kraujosruva atsiradusi tik ant akies baltymo – nieko sudėtingo, tik akies vaizdas gali ir nublankti, tačiau regėjimo kokybė dėl to nepakinta. Paraudus akies baltymui, būtina kreiptis į šeimos gydytoją, kuris ir nustatys kraujosruvos priežastį bei skirs reikiamą gydymą. Jei bus diagnozuotas ūmus regėjimo sutrikimas, būtina gauti siuntimą pas akių ligų gydytoją ir registruotis skubos tvarka. Jei regėjimas silpsta palaipsniui, registruokitės pas okulistą įprasta tvarka. Ant akies obuolio baltymo atsirandančios kraujosruvos – įspėjimas apie organizme vykstančius nepalankius pokyčius, dėl kurių galite jausti ir galvos svaigimą bei cypimą ausyse, todėl būtina kreiptis į šeimos gydytoją.
Jau antras mėnuo yra nutirpęs kairės rankos mažasis pirštas ir šiek tiek tirpsta šalia esantis pirštas. Kas man negerai ir ar labai reikėtų sunerimti? Inga
Į klausimą atsako Konsultacijų poliklinikos vedėjas, gydytojas neurologas Antanas LUKOŠAITIS:
– Pirštų tirpimas gali atsirasti dėl kelių priežasčių. Be tyrimų diagnozuoti ligos negali nei vienas gydytojas, todėl reikia kreiptis į šeimos gydytoją, kuri ir nuspręs, kokia pagalba jums reikalinga. Greičiausiai šeimos gydytojas išrašys siuntimą pas gydytoją neurologą, nes dažniausiai pirštų tirpimas rodo nervų sistemos patologiją. Dažna pirštų tirpimo priežastis yra nervinės šaknelės, gali būti ir dėl užspausto nervo. Kartais pirštų tirpimas atsiranda po didelio streso. Tokiu atveju pailsėjus, atsipalaidavus, problema gali praeiti ir savaime. Tačiau jei piršto tirpimas vargina dažnai ir ilgai, reikėtų nedelsti, bet kreiptis į medikus. Delsiant skausmas gali pereiti ir į kitus pirštus, gali apimti ir visą ranką.
Į klausimą atsako Moters ir vaiko klinikos Moterų konsultacijų poliklinikos vedėja Romualda VAINEIKIENĖ:
– Jei neturite šeimos gydytojo siuntimo, galite kreiptis į Moterų konsultacijų polikliniką, kur dirbantis ginekologas taip pat gali skirti reikiamus tyrimus bei išrašyti siuntimą nėštumui nutraukti. Ši specialisto konsultacija mokama. Turint socialinį draudimą, kainuoja 12.19 Eur. Neturint draudimo už konsultaciją reikia mokėti 15.99 Eur. Jeigu prireikia ultragarso tyrimo, tenka mokėti 16.77 Eur. Kolposkopija kainuoja 12.02 Eur. Atliekamos dvi nėštumo nutraukimo procedūros. Viena atliekama iki 5-6 nėštumo savaitės, ji kainuoja 39.10 Eur. Nėštumo nutraukimo procedūra, atliekama 12 nėštumo savaitę, kainuoja 61.11 Eur. Vėliau nutraukti nėštumą draudžiama.
Turiu problemą dėl odos. Nežinau kas darosi tačiau tik ant rankų atsiranda tokios mažos nusausėjusios odos pūslelės, kurios po kurio laiko padidėja ir lupasi gabalėliais. Gyvenu Anglijoje, buvau Lietuvoje trim savaitėm. Tuo metu buvo viskas gerai. Bet tik grįžus į Angliją vėl prasidėjo problemos. Tepu įvairiausiais kremais, padeda tik tam kartui. Kaip įveikti šią odos problemą ir kas man galėtų būti?
Į klausimą atsako Odos ir veneros ligų centro vedėjas Vaclovas VAITKEVIČIUS:
– Jums gali būti kontaktinis odos uždegimas. Negerėjant kreiptis į gydytojus pagal savo gyvenamąją vietą.