Kraujo bankas
Neringa Mikalauskienė
- Kraujo banko koordinatorė, gydytoja transfuziologė
- Kraujo preparatų saugojimas ir išdavimas
- Nuolat ir laiku aprūpina ligoninę saugiu krauju bei jo komponentais ir preparatais, Atlieka transfuzinės terapijos priežiūrą, Užsako ligoninei reikalingų kraujo komponentų ir preparatus ir užtikrina kraujo produktų transportavimo sąlygas; Saugo kraujo komponentus ir preparatus, vykdo jų apskaitą, atnaujina atsargas.
TAPKITE KAULŲ ČIULPŲ DONORAIS
Kraujodaros kamieninių ląstelių transplantacija - pagalba sergantiems kraujo ligomis
Užsiregistruoti potencialiais negiminingų kaulų čiulpų donorais galima Respublikinės Šiaulių ligoninės Laboratorinės diagnostikos skyriaus Kraujo banke (Respublikinė Šiaulių ligoninė, 2 korpusas, II a. (V. Kudirkos g. 99), tel. +370 41 524 223.
Lietuvoje ši registracija vykdoma šešiuose gydymo įstaigose. Kaulų čiulpų donorystė yra neatlygintina. Asmuo, pasiryžęs užsiregistruoti kaip potencialus kaulų čiulpų donoras, užpildo du dokumentus. Tai yra:
- Negiminingo kraujodaros kamieninių ląstelių potencialaus donoro anketa;
- Asmens sutikimas, kad jo duomenys būtų užregistruoti Lietuvos negiminingų donorų registre.
Užpildžius šiuos dokumentus, ligoninėje iš šio asmens, įvedus adatą į veną, bus paimta trys mėgintuvėliai (po 3 mililitrus) kraujo. Paimti mėginiai ir užpildyti dokumentai siunčiami į Vilniaus universiteto Santariškių klinikos Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centrą, kuriame bus atlikti išsamūs kraujo mėginių tyrimai ir potencialus donoras įtrauktas į kaulų čiulpų donorų registrą. Kadangi užsiregistravusio donoro gali prireikti tik po kelių ar keliolikos metų, į registrą įtraukiami asmenys nuo 18 iki 35 metų. Nustačius, kad reikia būtent tokių duomenų, potencialaus donoro būtų ieškoma, būtų atliekami jo sveikatos tyrimai ir sprendžiama, ar šis asmuo konkrečiu atveju gali būti kaulų čiulpų donoras.
Kaulų čiulpų donorais negali būti žmonės, sergantys lėtinėmis plaučių, širdies, inkstų, kepenų ligomis su funkcijos nepakankamumu, piktybinėmis ligomis (vėžiu), sifiliu, ŽIV, hepatito B arba C virusu.